جاذبه های تاریخی قشم

جاذبه های تاریخی قشم

جاذبه های فرهنگی و تاریخی قشم
*** غار خربز (خربس Xarbez) :

 

جاذبه های گردشگری قشم غار خربس
به فاصله ۱۲ کیلومتری قشم در کنار جاده جنوبی، غار خربس بر سینه کوهی مشرف به دریا و دشت میانکاسه قرار دارد و غار خربس از غارهای دریایی است که بر اثر گرداب و تخلیه ماسه ها از حفره سنگ ها به وجود آمده، اما در دوره های پیش از اسلام مردمان با افزودن بر وسعت غار خربس در بخش های تالار میانی و دهلیزهای انشعابی به احتمال زیاد از آن برای پناهگاه و یا نیایشگاه استفاده کرده اند. در دل ارتفاعات روستای خربس، آثاری از معماری صخره‌ای دیده می‌شود که به عقیده برخی محققان، نیایشگاه پیروان مهرپرستی و با پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌ است.
قدمت تاریخی این غار به دوره اشکانی و ساسانی باز می گردد. این غار شامل دو طبقه است، طبقه اول، بخش طبیعی غار بوده و متشکل از یک دالان ورودی با سه حفره و بخش دستکند نیز در طبقه دوم که شامل یک فضای مرکزی و راهرو و یک فضای کوچک مجاور است که در انتها راهرو جنوبی حفره ای چاه مانند قرار دارد.  چندین دریچه رو به دشت در این غار وجود دارد که روشنایی داخل آن را تامین می کند.
*** قلعه پرتغالی ها :

جزیره قشم گردشگری

این دژ، وظیفه پشتیبانی جزیره هرمز را بر عهده داشته که شامل تامین آب شیرین برای قلعه پرتغالی‌ها در هرمز بوده‌است. قلعه پرتغالی ها در قرن ۱۶ ساخته شده است و بیش از یک صده مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه هم هنوز بخشی از این قلعه سالم باقی مانده است که از جمله آنها می توان به دو آب انبار و چهار برج مراقبت اشاره کرد. قلعه پرتغالی ها در واقع مهم‌ترین اثر باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است.

*** چاه های تل آب یا طلا:

 

در ۷۶ کیلومتری شهر قشم و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی قشم چاه های طلا قرار دارد  در روستای لافت قبل از همه، بادگیرهای منازل روستائی چشم مشتاقان دیدار از قشم را به خود جلب می نماید پس از آن به محض ورود به لافت و در جوار قلعه نادری حلقه های چاه آب متعدد در داخل گودال دامنه کوه به چشم می خورد که حکایت از تکنولوژی ذخیره آب پارسیان جزیره نشین عهد هخامنشی و دوره زرتشتیان دارد. بعضی به غلط و به دلیل ارزش بالای آب در جزیره واژه طلا را به آن اطلاق میکنند در حالیکه صحیح آن تلا= تل او = TAL EAU تل آب و( او ) به معنی آب (به زبان پارسی قدیم و فرانسه امروزی)است.مردم منطقه به این چاه‌ها، چاه طلا می‌گویند .آب باران به این گودال‌ها هدایت می‌شود و برای مدتی طولانی تقریبا سالم و خنک می‌ماند جالب است بدانید که مردم لافت می‌گویند در قدیم این چاه‌ها ۳۶۶ حلقه به تعداد روزهای سال کبیسه بوده و مردم در هر روز از سال از یکی از آنها استفاده می‌کردند.

*** کارگاه لنج‌سازی:

جاهای دیدنی قشم

هنوز در نوار ساحلی خلیج فارس می‌توانید کارگاه‌های لنج‌سازی را ببینید،کارگاه‌هایی که با چوب‌های تراش خورده لنج‌های چوبی می‌سازند و به شیوه سنتی این سازه عظیم را می‌سازند. این کارگاه‌ها به دلیل کم بودن مشتری و بالا بودن هزینه روز به روز از تعدادشان کم می‌شود، در این کارگاه‌ها قایق‌ها و لنج‌هایی به دست صنعتگران ساخته می‌شوند که تا سالیان سال از آنها می‌توان استفاده کرد، مرکز اصلی ساخت لنج روستای گوران است که در فاصله بین چاهکوه و روستای طبل قرار دارد.

 

*** قلعه قشم :
قبل از سلطنت شاه عباس توسط پرتغالی ها به عنوان دژ نظامی و اعمال حاکمیت و تسلط و کنترل ترافیک دریایی منطقه هرمز و خلیج فارس ساخته شده است.
*** نیایشگاه ناهید:
در تپه کولغان در ۵/ ۲ تا ۳ کیلومتری شمال غربی شهر قشم و در سر راه جاده درگهان، زرتشتیان به پرستش خداوند می پرداخته اند و از کوچه های این شهر منظره دریای پارس چشم ها را نوازش و دل ها را آرامش می داده است.

 

۳٫ بازار و مراکز تجاری قشم :

بازار قشم

قشم در میان بیشتر مردم به داشتن مراکز تجاری بزرگ با اجناسی ارزان‌تر از بازارهای ایران شهرت دارد که البته بیراه نیست. در قشم می‌توانید برای خرید کردن به مراکز تجاری بزرگ مانند سیتی‌سنتر، ستاره، زمرد، فردوسی، پردیس، خلیج‌فارس و … بروید که برای گشت و گذار در آنها شما به چند روز زمان نیاز دارید. بازار قدیم قشم نیز مانند بسیاری از بازارهای قدمی سرپوشیده است و شکل و شمایلی مانند بازارهای قدیمی ایران است که در قدیم برای رفع نیاز اولیه مردم این شهر و تجار ساخته شده است در این بازار می‌توانید خیلی از کالاهایی که در مراکز خرید دیگر قشم فروخته می‌شود را در بازار قدیم پیدا کنید؛ کالاهایی مثل ساعت، پوشاک و اصنافی مثل حراجی و لوازم خانگی، به جز این اگر به دنبال کالای خاصی مثل وسایل خیاطی و… هستید حتما سراغش را از بازار قدیم بگیرید. اگر در قشم به دنبال صنایع دستی بومی هستید بازارچه خیابان هلر در اسکله درگهان بهترین گزینه است اما می‌توانید سراغ نمایشگاه‌های صنایع دستی هم بروید که در موزه ژئوپارک برقرار است.

لیست پاساژ های قشم :

ستاره   ، پردیس ، فردوسی ، خلیج فارس ، مرجان ، بازار قدیم ، سیتی سنتر۱ ، پاسارگاد

برچسب‌ها:

ارسال نظر

مطلب “جاذبه های تاریخی قشم”

هشت + 13 =